We have to thank Peggy Helming and Kathy Griffin for allowing this beautiful dog to visit us.
He is of excellent type and has also proven himself to be a great producer.



   


   
Photo by Mrs. Lisa Croft-Elliot


   

Some of his accomplishments include
:
  • Winners dog at the 2007 USA National at 11 months old
  • The judge’s choice winner of the 2011 USA’s Top 20 Competition
  • Select Dog at the 2011 USA National
  • Winner of the 2010 USA National Stud Dog Class
  • Winner of the Connecticut River Working Group Association Show BIS 2010 and 2011
 


Results of Bradley’s progenies:

At the 2010 National 3 out of 9 finalists for Winner’s Bitch were daughters of Bradley

  • Pouch Cove Southwind’s Storyteller
2010 USA National Winner’s Bitch
2011 USA National Best of Opposite Sex
  • Pouch Cove Southwind’s Sentiment
2010 USA National Best in Sweepstakes
2011 USA National Reserve Winner’s Bitch
  • Southwind’s Take Me as I am
2010 USA National Novice Bitch Class Winner
  • Pouch Cove’s Material Girl
2010 USA National 12-18 Month Bitch Class Winner
  • Pouch Cove Southwind’s Versace
2011 USA National 6-9 Month Bitch Class Winner
  • Southwind's King of Skull Island
2011 USA National Bred-By Dog Class Winner
     
     
 
Photo by Mrs. Lisa Croft-Elliot


   

 
16 Gold Cup S.A.T.
 


  • May 21st Reserve Best Male under judge: Mrs. Suzanne Jones

  • May 22th Best Male under judge: Mr. Steve Petsch

  • Selected for the Gold Cup Final


   
 


   
5°Fed Cup

   
  • Fed Cup Winner under secret judge: ING.Heinz Watschinger

  • May 28th Best of Breed under judge: Mrs.Betty McDonnell

  • May 29th Best of Breed under judge: Mrs.Barbara Finch

   
     
     

We would like to thank the organizers of these two events for the beautifully ran dog shows and their hospitality.



   
 


   
Regional Specialty (Vercelli Show) Torino Kennel Club

   

  • Best of Breed under breeder judge: Mrs. Marie Pierre Delaunay

  • Later that day... Best of Group under judge: Mrs. Agnes Ganami


   
     
 


   
International Show Trieste

   
  • Best of Breed under breeder judge: Mr. Attila Soos

  • Later that day... Best of Group under judge: Mr. Papp Vasile Karol

  • 3 Best in Show under judge: Mr. Zsolt Lokodi

   

   
 


   
39° Italian National Specialty - Sirmione

   
  • 1° Place in Open Class and CAC (Winners Dog) under breeder judge: Mr. Einar Paulsen

Bradley is a Social Champion of 2011!

   
     

   
 


   
International Show Roma

   
  • Best of Breed under judge: Mr. Gabriele Dondi

  • Later that day... 2° Place in Group Two under judge: Mrs. Natalja Nekrosiene


   
     

   
 


   
International Show Bastia Umbra

   
  • Best of Breed under breeder judge: Mrs Adriana Griffa


   
     

   
 


   
National and International Shows Campobasso

   
15th National Show
  • Best of Breed under judge: Mr Gioacchino Murante
16th International Show
  • Best of Breed under judge: Mr. Otakar Vondrous

  • Later that day... 3 Place in Group Two under judge: Mrs. Elzbietag Chwalibog

     

   


   
 


   
International Show Foggia

   
  • Best of Breed under judge: Mr. Vincenzo Parmiciano

  • Later that day... Best of Group under judge: Mr. Zsolt Lokodi

     

   
 


   
International Show Genova

   
  • Best of Breed under judge: Mr. Guido Perosino

  • Later that day... Best of Group under judge: Mr. Antonio Rojo Fajardo


   

   
 


   
International Show Pordenone

   
  • Best of Breed under judge: Mrs. Sonia Bellan

  • Later that day... Best of Group under judge: Mrs. Svetlana Radziuk


   

   
 


   
International Show Verona

   
  • Best of Breed under judge: Mr. Pietro Marino

  • Later that day... 3° Place in Group Two under judge: Mr Rony Doedijns